اخبار, مقالات

معرفی و درمان زخم های سوختگی

زخم سوختگی

سوختگی نوعی آسیب به بدن است که پوست و گوشت انسان را درگیر می‌کند و بر اثر گرمای زیاد، جریان برق، مواد شیمیایی شامل اسیدها و بازها، شعله آتش، بخار آب و پرتوها ایجاد می‌شود. امروزه با پیشرفت علمی روش های گوناگونی برای درمان سوختگی در دسترس هست. سوختگی‌هایی که تنها بر سطح پوست اثر می‌گذارند را سوختگی‌های سطحی یا سوختگی‌های درجه اول می‌نامند. سوختگی با ضخامت نسبی یا سوختگی درجه دوم هنگامی اتفاق می‌افتد که لایه‌های زیرین پوست آسیب می‌بینند. در زخم های سوختگی با ضخامت کامل یا سوختگی درجه سوم به همه لایه‌های پوست آسیب می‌رسد. در سوختگی نوع چهارم بافت‌های عمیق‌تر مانند عضلات یا استخوان آسیب می‌بینند. درمان مورد نیاز به شدت سوختگی بستگی دارد. سوختگی‌های سطحی را می‌توان به وسیله مسکن درمان کرد، در حالیکه سوختگی‌های شدیدتر نیازمند درمان مداوم در مراکز سوختگی ویژه می‌باشند.

 

·سوختگی درجه۱

در زخم های سوختگی درجه ۱ فقط قسمت خارجی و سطحی پوست آسیب می‌بیند و از رنگ طبیعی به رنگ قرمز تغییر رنگ می‌دهد و در مواقعی ورم نیز دیده می‌شود. همچنین در این درجه از سوختگی به دلیل سالم بودن اعصاب، درد و سوزش نیز احساس می‌شود. این نوع سوختگی در صورت مراجعه سریع به متخصص زخم در کمترین زمان بهبود می‌یابد.

·سوختگی درجه۲

در زخم های سوختگی درجه ۲ علاوه بر آسیب اپیدرم، درم نیز آسیب می‌بیند. در سوختگی درجه ۲ اولین اتفاق ایجاد تاول های پر از مایع می‌باشد. بهترین گزینه در مراقبت از این نوع سوختگی نترکاندن تاول های سوختگی می باشد زیرا پوست این تاول ها بهترین پانسمان بیولوژیک برای بدن انسان می باشد و سبب بهبود سوختگی می‌شوند. برای مدیریت و درمان قطعی سوختگی درجه ۲ و محافظت از تاول ها و جلوگیری از افزایش وسعت سوختگی سریعا به متخصص زخم مراجعه نمایید.

·سوختگی درجه۳

در این نوع سوختگی علاوه بر لایه های پوست، تاندون ها و بافت چربی و در مواقعی استخوان نیز درگیر می‌شوند. نوع سوختگی بافت سیاه یا زردی تشکیل می‌شود که پس از انجام دبریدمان و برداشتن این بافت ها وسعت و عمق واقعی زخم نمایان می‌شود. این نوع سوختگی اصولا نیازمند درمان های پیشرفته و در مواقعی جراحی و پیوند پوست می‌باشد که طبق نظر متخصص مربوطه این درمان ها صورت می‌پذیرد.

 

اثر وکیوم تراپی در درمان زخم های سوختگی

سوختگی های درجه سه، پس از دبریدمان کافی، بهتر است از  وکیوم تراپی زخم بهره مند شوند، که به عنوان یک روش درمانی در آماده سازی بستر برای پیوند پوست بعدی، یا به عنوان روشی برای بهینه سازی یکپارچگی پیوندهای پوستی در این نوع زخم ها می باشد.

بیماران مبتلا به ترومای الکتریکی، که عموماً باعث سوختگی عمیق همراه با تخریب گسترده بافت و آسیب بافتی پیشرونده می شوند، نیز کاندیدای استفاده از وکیوم تراپی زخم هستند.

افزایش خونرسانی در روش وکیوم تراپی زخم برای درمان زخم سوختگی مفید است. نتیجه گیری محققان پس از استفاده از وکیوم تراپی در زخم های سوختگی افزایش پرفیوژن خون در مقایسه با سایر روش ها بود.

 

منبع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7949461/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *